Szybki obiad: pieczony pstrąg z koperkiem i czosnkiem

Odkąd świat oszalał na punkcie zdrowego trybu życia, a w związku z tym zdrowego odżywiania, o korzyściach płynących ze spożywania ryb można usłyszeć przynajmniej raz w tygodniu.
Ryby są nieocenionym źródłem minerałów, witamin, pełnowartościowego białka oraz kwasów omega 3. I właśnie te kwasy posiadają właściwości podwyższające dobry cholesterol, oraz udowodnione badaniami naukowymi działanie przeciwmiażdżycowe. Najwięcej tych drogocennych kwasów znajdziemy w tłustych rybach, takich jak śledzie, łososie, makrele, czy sardynki. Oczywiście o jakość ryb decydują ich łowiska – te informacje należy sprawdzić przy zakupie na równi ze świeżością ryby.
Podsumowując, nic dziwnego, że przedstawiciele kultur nadmorskich, takich jak Japończycy, Eskimosi i oczywiście z basenu Morza Śródziemnego, cieszą się zdrowiem i długowiecznością.

Warzywa są wspaniałe, czas jednak urozmaicić trochę ten warzywno-owocowy jadłospis. Żeby nie spędzać w kuchni więcej czasu, niż to koniecznie, zdecydowałam się na łatwy i szybki obiad. Dziś serwuję pstrąga tęczowego zapiekanego z koperkiem. Danie może niezbyt wyszukane, ale jakie pyszne! Zioła i przyprawy dobrane do pstrąga są tak naprawdę dowolne – kto, co lubi. Zapewniam – pyszności!

pt6

Pieczony pstrąg tęczowy z koperkiem i czosnkiem

(przepis na dwie porcje)

dwa patroszone pstrągi w całości

sok z połówki cytryny

pęczek świeżego koperku

3 ząbki czosnku

masło 82%

sól

Patroszonego pstrąga myjemy i osuszamy. Rybę nacieramy zarówno w środku, jak i na zewnątrz solą, sokiem z połowy cytryny, oraz siekanym, świeżym koperkiem i trzema przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku. Żeby ryba nabrała aksamitnego smaku i miękkości, a przy tym pozostała soczysta, dobrze jest położyć za skórce z obu stron kilka kawałeczków masła. Odrobinkę masła wkładamy również w środek pstrąga.

pt2

pt10

Tak przygotowaną rybę wkładamy do lodówki na przynajmniej 4 godziny (a najlepiej na całą noc). Następnie zamarynowanego pstrąga owijamy folią aluminiową i pieczemy 20 minut w temperaturze 180 stopni. Po upływie tego czasu odwijamy folię i dopiekamy rybę jeszcze przez 10 minut.

Pstrąg najlepiej będzie smakował z orzeźwiającą świeżą sałatką i ryżem jaśminowym (choć ziemniaczane puree to również dobry pomysł).

Smacznego!

pt5

pt11

pt7

Dodaj komentarz