Dbam o siebie – Kreatywność II

Dziś kolejny wpis z cyklu Dbam o siebie i ciąg dalszy tematu kreatywność (pierwszą część możecie przeczytać tu). Nie wiem, jak Wy, ale ja po ostatnio zaproponowanych ćwiczeniach czuję się naprawdę pozytywnie nakręcona, dowiedziałam się też o samej sobie ciekawych rzeczy. Na przykład na bezludnej wyspie nie wytrzymałabym tygodnia, bo zabrane przedmioty albo zupełnie by mi się nie przydały (działają po podłączeniu do prądu), albo zdecydowanie nie zagwarantowały przeżycia dłużej niż 2 dni… Cóż, strateg ze mnie żaden… Tak, czy inaczej serdecznie zapraszam na drugą część tekstu o kreatywności.

Ciekawość to pierwszy stopień do… kreatywności.

Dzisiejszy świat jest tak bardzo złożony i tak skomplikowany, że naprawdę trudno stać się ekspertem we wszystkich dziedzinach. Osoby kreatywne są jednak ciekawe świata i sięgają po wiedzę nawet, jeśli konkretne tematy i zagadnienia wykraczają poza zakres ich zainteresowań. Ciekawość utrzymóje mózg w stanie aktywości, a więc podkręca kreatywne i przenikliwe myślenie, co przekłada się na umiejętność krytycznego myślenia, a w związku z tym efektywniejsze rozwiązywanie problemów i opracowywanie rozwiązań. Albert Einstein powiedział kiedyś, że nie posiada jakiegoś szczególnego talentu, jest poprostu wybitnie ciekawy świata. Aby więc dorównać choć odrobinę twórcy teorii względności pogłębiajmy więc wiedzę w obszarach, które znamy i lubimy. Nie bójmy się jednak sięgać również po te dziedziny, które są nam obce.

kr1

Jak więc wzbudzić w sobie ciekawość świata i utrzymać ją na wysokim poziomie:

  • Coś nowego! – Ludzie zwykle unikają i boją się rzecz, których nie znają. A przecież to, co lubimy robić też kiedyś istniało poza naszą strefą bezpieczeństwa. Wniosek jest jeden: ileż jeszcze czeka na nas możliwości! Trzeba się tylko na nie otworzyć! A może by tak odważyć się na jedno nowe doświadczenie w każdym tygodniu?
  • Zapytaj! – Odpowiedzi szukaj u ludzi, nie w internecie. To właśnie ciekawe konwersacje wzbudzają w nas pasję i zachęcają do nauki nowych umiejętności. Odpowiedzi w internecie nigdy nie będą tak stymulujące, jak człowiek na którego twarzy maluje się prawdziwa pasja, gdy o niej opowiada innym.
  • Zgłębiaj wiedzę! – Jeśli interesujesz się modą, kuchnią śródziemnomorską, turystyką na Chorwacji, czy budową dronów, zgłębiaj tą wiedzę! Nie ma nic przyjemniejszefo, niż oddanie się swojej własnej pasji, dzięki której człowiek stanie się ekspertem.
  • Dociekaj! – Przyjmowanie życia i wiedzy takimi jakimi one są to nic złego, ale dopiero kontestowanie rzeczywistości jest prawdziwie rozwijającym doświadczeniem. I nie chodzi tu o buntowaniu się przeciwko wszystkiemu, chodzi o to, aby dociekać, pogłębiać wiedzę i analizować informacje, jakie do nas docierają.
  • Pracuj świadomie! – Wszystko co robimy prywatnie i zawodowo buduje naszą markę. Budujmy ją więc z pełną świadomością, najlepiej, jak potrafimy. Niech więc nasza praca będzie dostarczona w najwyższej jakości i dostarcza nam dumy z osiągniętych wyników!
  • Ćwicz! – Dosłownie ćwicz. Wielokrotnie udowodniono naukowo, że ćwiczenia fizyczne wzmagają pracę mózgu. Wykonujące ćwiczenia fizyczne ciało wycisza umysł, który może w tym czasie swobodnie drfować po oceanie kreatywności.
  • Nie daj się nudzie! – Moja Mama zawsze powtarza, że inteligentni ludzie nie nudzą się sami ze sobą. I właśnie o to chodzi! Nawet w kolejce można robić zająć się czymś ciekawym: zaplanować resztę dnia, porozmyślać nad ostatnio przeczytaną powieścią, zrecenzować film, który oglądaliśmy poprzedniego wieczora. Przysłuchiwanie się ludziom jest również inspirujące! Tak,czy inaczej zawsze można się czymś zająć.

Ciekawość, a różne sposoby myślenia

Otóż okazuje się, że sposób w jaki myślimy definiuje, czy jest to kreatywne myślenie, czy też nie. Tworzenie rozwiązań i podejmowanie decyzji należą do tego kreatywnego procesu. Podobnie jak umiejętność myślenia abstrakcyjnego i konkretnego, dzięki czemu jesteśmy w stanie opracować szerszą gamę rozwiązań. W ten sposób zadajemy lepsze pytania, a więc dowiadujemy i uczymy się więcej. Nie należy również zamykać się w pułapce własnego przekonania, że własny sposób myślenia jest jedynym poprawnym i odpowiednim. Prawda jest jednak taka, że dopiero otwarty umysł i aktywne słuchanie pobudzają nas do aktywniejszego i efektywniejszego sposobu myślenia.

Jeśli doatrliście ze mną aż tu, to znaczy, że tak jak ja chcecie, aby kreatywność była rzeczywistą umiejętnością, którą dysponujemy, a nie tylko chwytliwym hasłem, które wieńczyć będzie nasze CV, albo zdobić rozmowy z szefami. Dziś skupiłam się przede wszystkim na  wzbudzaniu w sobie ciekawości świata. Nie wiem, jak Wy, ale ja zaraz mam zamiar zająć się ćwiczeniami fizycznymi, a potem przeczytam jakiś artykuł z nowej dla mnie dziedziny. A co Wy zrobicie, aby wzbudzić waszą ciekawość?

Ciąg dalszy nastąpi, a póki co… zostańcie w domach, zdrowi, spokojni, szczęśliwi i… jeszcze bardziej kreatywni!

Dodaj komentarz